Eğitim
Eğitim anlayışımız
Eğitim İlkelerimiz
Programlarımız
Aktiviteler
Branş Aktiviteleri
Aylık gezi ve etkinlik takvimi (Bu ay doğanlar)
Kadromuz
Aktiviteler

Yılın 12 ayında gerçekleştirmekte olduğumuz eğitimin amacı, çocuklarımızın, bilişsel, fiziksel, duygusal ve sosyal yönlerden, gelişimsel seviyelerine uygun davranışları ve özbakım becerilerini kazanmalarını sağlamak; her fırsattan faydalanarak etik, kültürel ve insani değerlere bağlılıklarını geliştirmek, sorumluluklarının bilincinde, dürüst, saygılı, sevgi dolu ve düzenli olmalarını sağlamak; benlik kavramlarının gelişmesine, kendilerini ifade etmesine, bağımsızlıklarını kazanmasına ve özdenetimlerini sağlamalarına imkan tanımaktır.


Bu amaçlarımıza ulaşmak için uyguladığımız aktiviteler ve açılımları şöyledir:
 
ANADİL AKTİVİTESİ: Hikaye anlatma, yarım bırakılan hikayeyi tamamlama, hikaye canlandırma, kukla oynatma, şarkılar, şiirler, tekerlemeler, parmak oyunları, bilmeceler, konu hakkında soru ve cevaplar yoluyla Türkçe’yi doğru ve güzel konuşma hedef alınır.

KAVRAM ÇALIŞMALARI: Renk, sayı, şekil, mekanda konum, zaman kavramları ve zıt kavramlarla ilgili üç, iki ve tek boyutlu materyallerle çalışmalar yapılmaktadır.

OKUMA – YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI: İnce motor kaslarını ve el – göz koordinasyonunu geliştirmeye yönelik nokta birleştirme, çizgilerin üzerinden geçme, eksik tamamlama; kavram geliştirme ve bilişsel gelişime yönelik  ilişkili olanları eşleştirme, parçasını bulma, altındakini-üstündekini v.s. bulma, farklı olanı bulma, sayı ve nesne eşleştirme, arttırma ve eksiltme  çalışmaları yapılmaktadır.

FEN VE DOĞA ETKİNLİKLERİ: Deneyler, gözlemler, bitki yetiştirme, hayvan bakımı, doğadan örnekler toplama yoluyla çocuların yaparak, yaşayarak ve etkili öğrenmeleri sağlanmaktadır. Bu yolla çocuk araştırmayı ve öğrenmeyi öğrenir.

DRAMATİZASYON ÇALIŞMALARI: Çocuklar olayları ve kişileri dramatize ederken hem hayal güçlerini ve gözlem yeteneklerini kullanma ve geliştirme imkanı bulurlar hem de kendi içlerinde yaşadıkları sorunlarını ve kaygılarını  yansıtırlar.

GEZİLER VE KONUKLAR: Geziler ve konuklar çocukların doğrudan bilgi edinmesine, gözlem ve araştırma yapmasına ve ilgilerini oluşturmasına yardımcı olur. Bu sebeple eğitim programına paralel olarak, okuldaki diğer etkinlikleri tamamlayıcı nitelikte, belirli aralarla geziler düzenlenmekte ve okula değişik mesleklerden konuklar davet edilmektedir. Eğitim programımızı destekleyici, eğlenceli gezilerimiz 3-6 yaş grupları ile yapılır.  Gezi öncesi çocuklarda merak uyandıracak ön bilgiler verilip, araştırma yapılır ve etkinlikler düzenlenir. Gezilerde edinilen  deneyimler gezi sonrasında projelendirilir. Böylece çocuklar sosyalleşerek en doğal öğrenme sürecini yaşarlar.

SANAT ETKİNLİKLERİ: Çeşitli boya ve tekniklerle resim, seramik, vitray, parmak boyası, ebru, baskı gibi çalışmalarla çocuklar hem keyifli dakikalar geçirirler hem deşarj olurlar hem de varolan yeteneklerini keşfetme ve geliştirme fırsatı bulurlar. Artık materyallerle yaratıcılıklarını kullanarak özgün ürünler oluştururken yaratmanın tadına varırlar. Kesme – yapıştırma çalışmalarıyla ince motor kasların gelişimi desteklenir.

BEDEN EĞİTİMİ: Her sabah uyguladığımız beden eğitimi ve spor programımızla büyük motor kasların gelişimi hedef alınmakta, çocuğun güne dinamik başlaması ve spor yapmanın önemini kavrayıp bunu alışkanlık haline getirmesi için çalışılmaktadır.

OYUN ETKİNLİKLERİ: Oyun çocuğun sağlıklı bir duygusal gelişim takip etmesi için en önemli unsurlardan biridir. Çocuk oyun oynarken sosyalleşir. Bu yolla deşarj olur, liderlik duygusu gelişir, kurallara uymayı ve bir grubun parçası olmayı öğrenir, kendini ifade eder, sorun ve kaygılarını ortaya koyar ve en önemlisi haz alır. Oyunlar; serbest oyun, kurallı oyun, hayali oyun, sakin oyun, hareketli oyun, müzikli oyun (rond), yarışmalar ve masa başı oyunları olarak adlandırılır.

PAZARTESİ GÜNLERİ: OYUNCAK GÜNÜ  
SALI GÜNLERİ:PUZZLE GÜNÜ 
ÇARŞAMBA GÜNLERİ:GEZİ VE KONUK GÜNÜ
PERŞEMBE GÜNLERİ : RENK GÜNÜ
CUMA GÜNLERİ : KİTAP GÜNÜ
 
Ayrıca yuva öğretmenleri tarafından sağlanan baby sitting hizmeti gece siz eğlenirken çocuğunuzun da eğlenceli ve güvenli bir gece geçirmesini sağlar.
  
Çocuklar doğum günlerinde arkadaşları ile birlikte olmaktan zevk alırlar. Dileyen çocukların bu özel günlerini okulda eğlenceli bir parti ile kutlarız.
Yılbaşı, bayramlar ve özel günlerin kutlamaları da partilerle yapılır.
Ayrıca okulumuzdaki kostümlerle kostüm giy-çıkar partileri, maskeli partiler gibi eğlenceli partiler de yaparız.
4 yaştan itibaren yaptığımız bir diğer etkinlik de anne baba katılımı. Her hafta çarşamba günleri hazırladığı bir aktiviteyle birlikte bir velimiz bizimle birlikte olur.

 
Ana Sayfa   Eğitim   Organik Beslenme   İndigo Deyince   Rehberlik   Sağlık   Atatürk Köşesi   Bizden Kareler   İletişim
  » Eğitim anlayışımız
» Eğitim İlkelerimiz
» Programlarımız
» Aktiviteler
» Branş Aktiviteleri
» Aylık gezi ve etkinlik takvimi (Bu ay doğanlar)
» Kadromuz
»
» Beslenme Prensipleri
» Organik Beslenme
» Yemek menüsü
» İndigo Deyince
» İşleyiş
» Aile Görüşleri
» Ayın Konusu
» Soru-Cevap
» İndigo'da Kahve Keyfi
» Kaza ve hastalıklara karşı önlemler
» Deprem ve acil durum önlemleri
» Kronolojisi
» Sözleri
» Ardından Söylenenler
» Okulumuz
» Aktiviteler
» Aileler ve Biz
» Ulaşım
» Randevu Talebi
» İş Başvuru Formu
 
 
© 2009 İndigo Kid's House | Web Tasarım Grimor
Ana Sayfa Eğitim Organik Beslenme İndigo Deyince Rehberlik Sağlık Bizden KarelerAtatürk Köşesiİletişim